Firmy muszą znaleźć nowe strategie, aby pozostać istotnymi na rynku, który obsługują. Podczas gdy w przeszłości wiele organizacji miało podejście nastawione przede wszystkim na zysk, dziś nacisk kładzie się na zadowolenie klientów i interesariuszy. Aby doświadczyć prawdziwego wzrostu, firmy muszą zoptymalizować, usprawnić i scentralizować swoje podstawowe procesy biznesowe, a co najważniejsze, dane. Tylko wtedy mogą uzyskać pełny obraz działalności swojej firmy.
Sprzedawcy i obsługa klienta muszą uzyskać niezbędny wgląd, aby bez wysiłku zarządzać interakcjami z klientami. Z pomocą przychodzą narzędzia CRM!
Ale co ze wszystkimi procesami, które nie koncentrują się na sprzedaży? To ważne pytanie! W tym miejscu przydałoby się rozwiązanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP).
Systemy ERP są przeznaczone do gromadzenia danych z szerokiej gamy procesów biznesowych, w tym HR, łańcuchów dostaw, produkcji, zaopatrzenia i fakturowania – sprawiają, że dane te są bardziej dostępne i użyteczne. W rzeczywistości dobrze wdrożony system ERP może umożliwić użytkownikom wyeliminowanie silosów informacyjnych, co pozwoli na tworzenie kompleksowych spostrzeżeń, analiz i raportów. W związku z tym firmy powinny konsolidować dane z obu rozwiązań.
Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem rozwiązania ERP w swojej firmie, ważne jest, aby zrozumieć kilka podstawowych pojęć, zanim zainwestujesz w nie czas i pieniądze.
10 wskazówek dotyczących wdrożenia systemu ERP
1. Wyższa produktywność i niższe ryzyko
Solidne platformy ERP są w stanie zautomatyzować niektóre z najbardziej powtarzalnych i żmudnych zadań, takich jak wysyłanie aktualizacji wiadomości e-mail, generowanie raportów i identyfikowanie opóźnień, umożliwiając firmom ograniczenie domysłów i niepewności wielu operacji biznesowych, a także zmian związanych z błędami ludzkimi.
2. Skoncentruj się na poprawie danych i raportów
Rozwiązania ERP są solidnym źródłem danych, które można wykorzystać w operacjach biznesowych. Aby jednak były one naprawdę skuteczne, wszystkie te dane muszą trafić do osób podejmujących decyzje w firmie. W związku z tym należy skupić się na opracowywaniu wnikliwych pulpitów nawigacyjnych, a także standardowych raportów. Możliwości dogłębnej analizy są również obowiązkową funkcją, aby w pełni korzystać z zalet rozwiązania ERP.
3. Skoncentruj się na modułach, których faktycznie potrzebujesz
Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do wdrożenia systemu ERP. Ponieważ większość oprogramowania jest modułowa, daje tysiące możliwości konfiguracji – od razu po wyjęciu z pudełka. Zawsze pamiętaj, że Twoje rozwiązanie ERP musi być dostosowane do konkretnych przypadków użycia Twojej firmy i powinno być w pełni zintegrowane z innymi narzędziami, z których korzystasz, przede wszystkim z CRM. Aby uzyskać pozytywne wrażenia z korzystania z ERP, należy ocenić, jakie funkcje i moduły są faktycznie potrzebne i usunąć nieużywane funkcje.
4. Wybierz ERP, który pasuje do Twoich potrzeb
Czy Twój system ERP wymaga pełnej kontroli nad dedykowanym serwerem na miejscu? A może masz zespół, który pracuje z różnych stron kraju, a część pracuje w terenie? Jeśli tak, ERP w chmurze może mieć więcej sensu.
5. System właściwej wielkości
W zależności od wielkości firmy powinieneś zbadać opcje, które pasują do Twojej firmy. Małe firmy mają inne potrzeby w zakresie ERP niż średnie firmy lub korporacje. Poszukaj partnera, który rozumie Twoje potrzeby i może dostarczyć odpowiednie rozwiązanie.
6. Planowanie i przygotowanie
Według niektórych szacunków od 55% do 75% nowych wdrożeń ERP kończy się niepowodzeniem. I prawie w każdym przypadku główną przyczyną jest źle zaplanowany, pospieszny proces wdrażania. Nie spiesz się więc i zrób to dobrze.
7. Zrób realistyczny harmonogram
Aby wdrożenie zakończyło się sukcesem, musisz upewnić się, że znajdziesz dostawcę, który może zapewnić dokładny harmonogram. Dobry partner wdrożeniowy jest całkowicie przejrzysty w kwestii potencjalnych opóźnień, które mogą wystąpić po drodze, ma wystarczające doświadczenie, aby zapewnić szacunki w zakresie czasu i zasobów, co pomoże z wyprzedzeniem zaplanować wszystkie aspekty uruchomienia.
8. Ustal realistyczny budżet
Czasami nowe wdrożenia ERP mogą znacznie przekroczyć budżet. Upewnij się, że szczegółowo omówiłeś budżet ze swoim doradcą. Dostawcy wezmą pod uwagę wszystkie aspekty podobnych projektów. Aby wszystko było warte inwestycji, upewnij się, że wybrałeś system zgodny z inwestycjami w rozsądnych ramach czasowych.
9. Znajdź odpowiedniego partnera wdrożeniowego
Podejmując decyzję o wdrożeniu rozwiązania ERP, wiele firm skupia się na niewłaściwych aspektach podobnego projektu:
- Specyficzne cechy pakietów oprogramowania ERP
- Czas, jaki zajmie wdrożenie
- Ilość pieniędzy, jaką mogą zaoszczędzić z ostatecznego budżetu
Aby utrzymać projekt na właściwym torze, potrzebny jest partner wdrożeniowy, który poświęci czas na zrozumienie unikalnych potrzeb, wyzwań i przypadków użycia.
10. Poprawki po wdrożeniu
Większość nowych systemów ERP wymaga aktualizacji i ulepszeń po wdrożeniu. Te aktualizacje powdrożeniowe powinny być istotną częścią strategii ERP. Twój partner wdrożeniowy powinien mieć opłacalny plan, który będzie stale pomagał Ci poprawić wynik.
Podsumowanie
Twoje rozwiązanie ERP jest jedną z najważniejszych inwestycji, jakie kiedykolwiek poczyni Twoja firma, To poważny wydatek czasu, pieniędzy i innych zasobów. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest niepowodzenie wdrożenia systemu ERP z powodu problemu, którego można całkowicie uniknąć. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby zrobić to dobrze, co może wymagać myślenia szerszego niż tylko ERP. W wielu przypadkach bardziej sensowne jest uruchomienie połączonego rozwiązania ERP/CRM. Gdy połączysz swoje instancje, będziesz mieć pełny wgląd w każdy aspekt działalności swojej firmy.
Jeśli zainteresował Cię ten temat, skontaktuj się z nami!