SugarCRM nie przestaje zaskakiwać i przyciągać nowych użytkowników kolejnymi odsłonami swojego systemu. W połowie roku 2017 światło dzienne ujrzy wersja 7.9.
Przyjrzyjmy się teraz zmianom i usprawnieniom, które zapowiedziano podczas ostatniej e-konferencji z partnerami producenta. Będą one dotyczyć dwóch obszarów: funkcjonalnego oraz technicznego.
W zakresie funkcjonalnym wersja 7.9 zostanie uzupełniona o:
- całkowicie nowy moduł Oferty,
- usprawnienie modułu Raporty,
- okienko Pomocy w stylu pop-up,
- uatrakcyjnienie Advanced Workflows (Process Author),
- ulepszenie wyszukiwarki.
Z punktu widzenia zespołu deweloperskiego można spodziewać się następujących usprawnień technicznych:
- gotowe oświadczenia (tzw. Prepared Statements)
- przejście na język programowania PHP7,
- uaktualnienie bibliotek kodu,
- poprawki dot. bezpieczeństwa.
Co nowego w Sugar 7.9?
Moduł Oferty
Osoby, które miały styczność z poprzednimi wersjami systemu Sugar może zdziwić sformułowanie „całkowicie nowy moduł Oferty”. We wcześniejszych release’ach systemu była już obecna taka jednostka modułowa. Nie zmieniała się ona jednak znacząco od ery Sugar Community Edition. Do wersji 7.8 włącznie funkcjonował ten sam, dość przestarzały wygląd, schemat wprowadzania i wyszukiwania informacji. Wraz z upgradem 7.9 moduł Oferty został dopasowany do obowiązującego w ramach reszty systemu nowoczesnego User Interface.
SugarCRM komunikuje odświeżenie obszaru Oferty jako zupełnie nowy moduł, ponieważ zaproponowana wraz z wersją 7.9 zmiana stanowi całkowitą rewolucję w dotychczasowym sposobie realizowania procesu ofertowania przy pomocy systemu Sugar.
Moduł Raporty
Usprawnienie modułu Raporty w Sugar 7.9 ma polegać na „retuszu” widoku listy (przy pomocy platformy Sidecar).
Advanced Workflows (obszar zwany także Process Author)
Modyfikacja Advanced Workflow w wersji 7.9 polega wyłącznie na dodaniu kilku poprawek. Obszar nie zmieni się w radykalny sposób, ale z pewnością stanie się bardziej „user friendly”.
Usprawnienie wyszukiwarki (Structured Search)
To usprawnienie dotyczy umożliwienia wyszukiwania rekordów przy pomocy nawiasów oraz operatorów I, LUB, NIE. Opisana funkcja ma ułatwić znajdowanie informacji w ramach wyszukiwarki globalnej z użyciem skomplikowanych kryteriów.
Strukturę zapytania będzie można konfigurować korzystając z wielu zastrzeżeń. Jeśli w zapytaniu nie zostaną podane żadne operatory to do wyszukiwanego hasła doda się domyślnie operator I.
Przykłady:
Od strony technicznej warte wspomnienia są tzw. Prepared Statements, czyli w wolnym tłumaczeniu gotowe oświadczenia albo parametryzowane instrukcje. Jest to nowa funkcja bazy danych systemu Sugar, która umożliwia zgłaszanie takich samych lub podobnych zapytań deweloperskich. Rozwiązanie ma zapewnić większą wydajność oraz bezpieczeństwo platformy. Przygotowana deklaracja/oświadczenie jest zasadniczo szablonem SQL, który umożliwia identyfikację parametrów, które mogą być powiązane później. Co ważne, silnik bazy danych może analizować, optymalizować i buforować takie oświadczenia bez ich wykonywania.